Jak se rozkojit? Rady od laktační poradkyně.

Na férovku - měla jsem naprosto šílený porod, mám z toho noční můry ještě 4 měsíce po tom.. ale prostě nějak to dítě ven muselo, že jo.. Každopádně pak byly nějaké komplikace a s mimi jsme uvízly (já a moje holčička) v nemocnici skoro na týden. Jako prvorodička jsem toho o kojení moc nevěděla, to je totiž něco, na co se fakt nepřipravíte. Mlezivo mi začalo téct někdy v 19. týdnu těhotenství, ale v tu chvíli to nic neznamenalo. Mléko jsem evidentně měla, ale byla jsem tak strašně vystresovaná a unavená, že prostě neteklo. Do toho se malá narodila o 3 týdny dřív, měla silnou žloutenku, takže vůbec neměla sílu sát. Brala si ode mě třeba 2 ml a tím končila.. jenže já mléko měla, o to více mě to mrzelo :( První dva dny sestřičky malé daly umělé mléko, pokud se mi nepovedla odstříkat potřebná dávka. Ale já se fakt moc snažila, byla jsem opravdu vyčerpaná, takže mi kolikrát tekly slzy, když jsem mačkala tu přiblblou manuální odsávačku (nikdy víc!!) a odsála jsem třeba jen 10 ml.. Byla jsem úplně zoufalá :( I sestřičky v nemocnici mě uklidňovaly, že až přijedu domů, tak se v pohodě rozkojím, ať nemám strach, že prostě to mléko mám. 

Děsivý je to, že vás na to prostě nikdo nepřipraví a kojení není zase taková sranda. 
Když jsme přijeli domů, byla jsem totálně vyčerpaná. Rodila jsem přes noc - respektive v noci to teprve začalo, na sále jsem byla přes 12 hodin (a před tím už byla dva dny v nemocnici) a od té doby se nevyspala. Malá dostala určité dávky, které měla vypít, aby přibrala, takže když to nevysála, musela jsem odsávat, a pak to malé dávat v lahvičce. Ona u toho pořád usínala, takže to trvalo děsně dlouho :( Celé to byl hrozný kolotoč: zvážit malou před kojením - nakojit - znovu zvážit, zjistit, kolik si ode mě vzala - spočítat, kolik toho vypila a kolik toho má mít a ohřát moje odstříkané mléko - nakrmit - dát spinkat - odsávat na další krmení. A takhle pořád dokola. Krmit jsem musela každé 3 hodiny a na spánek mi kolikrát zbylo 30-40 minut :( Padala jsem na hubu, měla jsem neustále na krajíčku, protože jsem se bála, že neodsaju potřebné množství a budu muset dát malé umělé mléko (které jsem v tu chvíli doma neměla). A pak se to stalo - prostě jsem nic neodsála, stalo se to za 3 dny po tom, co jsem byla doma. Stála jsem ve čtyři ráno v kuchyni s prázdnou Medela lahvičkou a ani z jednoho prsa nebyla schopna odsát ani mililitr. Ubrečená jsem šla za manželem, že nic nemůžu odsát a že nevím, co bych dala za hodinu malé a chtěla jsem, aby šel do nonstop lékarny (naštěstí máme pár minut od domova) a koupil umělé mléko. Naštěstí asi tím, jak jsem se uklidnila, že budu mít doma UM a moje miminko případně nezůstane o hladu, tak se mléko zase objevilo. Jenže toho bylo pořád poměrně malé množství, takže jsem se rozhodla se obrátit k laktační poradkyni. 

Říkala jsem si, že to není technikou kojení a vlastně bych potřebovala jen pár rad. Našla jsem si Nutriklub a byla nadšená z toho, že ani nikam nemusím volat a můžu se obrátit na laktační poradkyni přes chat. Tady rovnou chci poznamenat, že nemám žádnou spolupráci s Nutriklubem, nejsem blogerka, která napíše, že se obrátila na laktační poradkyni, dopadlo to dobře a šmitec (a takové články mě docela naštvaly, protože já bych si třeba ráda přečetla, co poradily jim - jen vědět, že se na někoho obrátily je mi naprosto k ničemu). Chci vám právě rozvést, co mi paní Andrea Řepová (laktační poradkyně z Nutriklubu) poradila a do dnes jsem jí za to moc vděčná. Ať z toho prostě také něco máte, nejen to, že Nutriklub existuje. 

Obrátila jsem se s následujícím problémem: Malá mi sama z prsou odsaje 5-15 ml, má mít dávku 45-50 ml a jsem teprve tři dny doma a mám pocit, že mi mizí mléko, jestli je to vůbec možné. Uznávám, že jsem čím dál více ve stresu a prostě se potřebuju rozkojit. 

Hned upozorním, že jsem neměla problém se samotnou technikou kojení. Malá se krásně přisávala, takže toto jsem vůbec neřešila. A ještě důležitá poznámka - měla jsem doma váhu, takže jsem přesně věděla, kolik si princezna ode mě vzala.
Co mi doporučila laktační poradkyně Andrea Řepová: 
  • co nejvíce odpočívat, když půjde spát malá, jít si lehnout s ní - tady musím říct, že je potřeba se fakt vykašlat na vaření, na nějaký úklid, na čtení, na cokoliv, co by vás rušilo od spánku, ten odpočinek je ze začátku fakt nejdůležitější
  • používat suplementor - já jsem si ho nakonec nepořídila, ale věřím, že hodně maminkám může pomoct, podporuje tvorbu mléka, protože mimiko je déle u prsu a podporuje i miminko, aby z prsu sálo - v tomto vám poradí strýček Google ;) (ale suplementor dělá například Medela)
  • pokud se snažíte rozkojit - přikládat miminko co nejčastěji k prsu, maximální interval by měl být 3 hodiny - tady za sebe můžu říct, že mimi jsem většinou musela budit, ona se prostě sama po třech hodinách většinou neprobouzela, byla hodně slabá, pokud se ale přece jen rozhodnete prodlužovat intervaly, tak určitě si alespoň odsávejte odsávačkou
  • poznatek - není problém kombinovat mateřské mléko a umělé mléko, pokud nemáte dost svého - samozřejmě, počítejte s tím, že dítko to může prokouknout a nebude moc spokojené..
  • hodně pít - kojící čaje nebo třeba Caro s mlékem (prostě teplé nápoje), zakysané nápoje - a tady ještě jsem se dozvěděla velmi zajímavou věc - s pitím se to nemá přehánět, mělo by to být cca 2,5 l za den, jinak to má opačný účinek - sníží se množství mléka, vyloučí se totiž hormony, které jsou zodpovědné za tvorbu mléka
  • zapisovat, kolik odsajete, když uvidíte, že to pokaždé bude o něco více, bude vás to motivovat (já to dělala v rámci toho, že jsem si psala, kolik malá vypila) - to bylo v mém případě, v případě, že prostě kojíte a máte vše v pořádku, nic nemusíte
  • začít brát homeopatika Ricinus communis 5CH (volně prodejné v lékárně, většinou stojí 99,-Kč) - 5 granulek 4x denně
  • pokud budete odsávat, odsávejte u dítěte - já jsem si kolikrát zapnula televizi a byla jsem vedle v pokoji, abych nerušila, ale skutečně jsem vypozorovala, že když jsem začala odsávat u malé, odsála jsem více (časem, až už jsem se rozkojila, to bylo jedno, ale pro ten začátek je to důležité)
  • je normální, že miminko může z jednoho prsa brát víc než z druhého - může být na jeden prs zvykla, protože k němu byla přiložena poprvé nebo několikrát ze začátku, nebo pro mimi má lepší tvar - lépe se uchopuje bradavka s dvorcem. Také může být na jedné bradavce více mléčných kanálků, a tak to děťátku lépe teče.
  • tip, který mi dala sestřička v nemocnici - horká sprcha před kojením - opravdu to pomáhalo a mléko lépe teklo
Dále mě také podpořila v tom, abych odstříkala mléko a třeba těch 6 hodin v kuse se vyspala, případně se jen zvednout a přiložit malou k prsu, aby se tvořilo mléko. Mlíčko ohřeje manžel a nakrmí ji taky on. Nic se nikomu nestane, já budu mít odpočinek. 

V čem se přiznám, že jsem neposlechla, nebo poslechla, ale nešlo mi to, tak to je abych nedávala mlíčko z lahvičky, ale stříkačkou. Stříkačkou jsem to vyzkoušela a nešlo mi to. Lahvičku jsem po celou dobu používala od Medely pro kojené děti. A malá dodnes nemá žádný problém po lahvičce vzít moje prso (dodnes jí totiž občas z lahvičky dáváme moje mlíčko, pokud třeba musím na chvíli od ní a nechci ji třeba jen kvůli papání budit). Z té lahvičky od Medely to totiž neteče úplně samo a dítě fakt musí sát, aby to mléko vyteklo (ano, vyzkoušela jsem si to sama, takže fakt vím, že je potřeba sát, aby to teklo - a to mi ještě přijde, že z této lahvičky to jde opravdu náročnější než vysát mléko z prsa). 
Pravdou je, že po rozhovoru s Andreou se mi hrozně ulevilo a mléko jen přibývalo. Postupem času malá začala i lépe sát, přibírala, takže všechno začalo být v pořádku. 

Velmi brzo jsem přestala pít i kojící čaje, bylo to pro mě zbytečné, mléka mám opravdu hodně. 

Naopak, nyní mám opravdu hodně mléka a kolikrát musím i odsávat, jinak bych třeba nezvládla noc (malá docela dobře spí a mně pak tvrdnou prsa).

Určitě bych doporučila zrovna na laktační poradkyni nešetřit a pokud vám takový chat stačit nebude, tak si ji pozvat domů (případně už rovnou do porodnice, sestřičky nemají zase tolik času se vám věnovat a učit vás kojit), pokud máte mléko a můžete kojit - važte si toho a určitě se to naučte. Moje další rada je, naučte se kojit vsedě, vleže, vestoje ;) Je to praktické, pokud jen nesedíte doma :) My třeba s manželem rádi chodíme o víkendu ven a nejsme půl dne doma, už jsem svoji princeznu kojila i uprostřed Václaváku :D 
Věřím, že někdo se naučí kojit jen vleže, je to třeba i po tom, kdy žena má více stehů po porodů a je pro ni obtížné sedět, tak se naučí kojit vleže. Jenže s postupem času se určitě najdou situace, kdy to bude dost nepraktické. 
Jiná paní mi třeba prozradila, že se prostě nenaučila kojit vleže, a tak musí i v noci vždycky k miminku vstávat (to by mi hráblo, já si ji prostě beru k sobě a kojím v posteli, pak spolu zase vytuhneme :))
Navíc mi přijde, že až třeba přijde období zubů a dítě prostě bude kňourat a vy budete chtít přiložit k prsu, tak přece nepoběžíte domů kojit.. ;)

Co se týká kojení na veřejnosti - přijde mi to normální. Já si vždycky najdu nějaké klidnější místo, mám speciální šátek, abych nebyla odhalená a kojím. Je to přirozené. Recenze na šátek bude co nevidět ;)

Pokud víte, že budete někdy odsávat, pořiďte si elektronickou odsávačku, zachrání vám ruce. 

A hlavně do začátku doporučuju nějakou mast na bradavky - já měla Purelan od Medely.

A. 

Komentáře