Slovinsko, Itálie (Benátky), Chorvatsko (Pula) - letní dovolená na poslední chvíli (tj. na podzim)

Nechápu, jak je to možné, ale až do tohoto podzimu jsme nebyli ve Slovinsku! V jednom ze svých dřívějších příspěvků jsem psala, že jsem se inspirovala dovolenou, kterou popisovala Madame Coquette (zde).
Dovolenou jsme měli na 7 dní a jak je vidět, asi 1 den z toho jsme strávili na cestách (je to ale za celou dovolenou, ne v kuse :-) 

Kdyby se někdo chtěl inspirovat, tak níže uvádím "stručný" popis: 

1. den jsme vyrazili z Prahy do Portorože. Jsem se dlouho nemohla rozhodnout, zda bydlet v Portoroži nebo Piranu nebo Izole. Nakonec jsem objevila krásný apartmán přesně mezi Portoroží a Piranem (oboje v docházkové vzdálenosti), a jsem za to moc ráda - nevylučuji, že bychom se tam zastavili třeba i příští rok někdy na podzim :-)  (pokud byste chtěli tip, napište mi e-mail, nechci to tu dávat veřejně). 

Tip na příště: My jsme vyráželi v sobotu rovnou do Portorože, abychom se v sobotu rovnou ubytovali. V plánu bylo se zastavit v Mariboru, a pak do Lublaně zajet někdy jindy (nebo cestou zpět), ale to jsem nevěděla, že v neděli tam (tj. v Lublani) mají bleší trhy... Výsledek: sice jsme jeli přes Maribor, ale vůbec nebyl čas se tam zastavit (jsme se měli ubytovat asi v 18 hodin), a do Lublaně jsme jeli s manželem následující den (hned v neděli). Příště tedy: ze soboty na neděli zůstat v Mariboru, v neděli se zastavit v Lublani a pokračovat dále na dovolenou :-) 

Jinak, cesta je MOC krásná. 
Tohle byl náš výhled :-)  Nevím, jestli to je na Slovinsku všude, ale u nás tam bylo oooobrovské množství komárů. Takže s sebou veškeré repelenty, svíčky, atd. Hlavně na večer / noc. 
2. den -  Výlet do Lublani

O tom bude separátní článek. Lublaň se mi moc líbila a klidně bych si dokázala představit výlet na prodloužený víkend zrovna tam. Z Prahy za 7 hodin, z Brna za 5 :-)  To není "TAK" daleko :-) 
3. den jsme se "poflakovali" v Portoroži a Piranu. Manžel zdrhnul rybařit :-) 

Takhle vypadala "pláž". Tady by člověk měl dávat pozor každou chvilku - jinak bychom třeba přišli o tak úžasný nápad, jak "oživit" zeď mezi domy: Jdeme směr Piran. Podařilo se nám krásně vyjít nahoru akorát na západ slunce. A pak jsme akorát sešli dolů ve chvíli, kdy slunce akorát zapadlo. 
Věřím, že tohle byla jenom dekorace.  Krása, krása.  
4. den jsme vyrazili do Benátek. O tom opět bude separátní článek :-) 
5. den jsme se půl dne opět poflakovali v Portoroži a odpoledne vyrazili na výlet do Škocjánských jeskyň - tam jsme byli za půl hodinky, takže se to dalo brát jako odpočinek od jízdy autem :-) Rozhodovala jsem se mezi těma a Postojna jeskyněmi (jsou více propagované). Pokud jste byli v jeskyních tady v ČR, tak běžte do těch Škocjánských. Nachází se tam dole jezero a je to prostě jiné :-) Víc přírodní, méně komerční. Za sebe doporučuji pouze první část prohlídky, druhá je již zvenku a pro mě tak záživná nebyla   (lístky se dají koupit i na jednotlivé části). 

Když tam půjdete, nezapomeňte teplejší oblečení s sebou :-) 

V jeskyni nelze fotit, takže jen 2 fotky již u východu - jediné místo, kde fotit oficiálně šlo. 
 6. den pro změnu do Puly do Chorvatska :-) Chtěli jsme se podívat do města, a pak někam na pláž. V plánu byl ještě byl Aquapark v Pule, JENŽE tam nebrali karty a nejbližší bankomatu asi kilometr daleko. Tak jsme se na to vykašlali. 

Pláž jsem vybírala dle "ocenění" modrou vlajkou (tj. nejlepší pláže) - a zvolili jsme pláž Ambrela. Moc hezká. Na konci září tam "tak akorát" lidí, tak si nedokážu ani představit, co se tam děje přes léto....   Pláž má totiž jen cca 160 metrů!  

 A dle informační cedule tam můžete potkat i tuleně...   7. den se přiblížil vlastně nečekaně :-))   To již byla doba odjezdu. Vzali jsme to přes jezero Bled, ačkoliv si říkám, škoda, že jsme nejeli přes jezero Bohinj. Pokud máte rádi méně komerční věci, tak raději tam :-) 

Cestou jsme projížděli kolem Dinoparku, a protože jsme měli čas, tak jsme se tam zastavili. Velká škoda, že jsme se nepodívali na TripAdvisoru na hodnocení předtím - zde. Jako 15 eur (teď nevím, jestli 15 nebo 18) za dospělého + za dítě nad 3 roky ještě asi 10... A to celé projít za půl hodiny? :-)  WTF? :-)   (Nás to naštěstí nemrzelo tolik, protože princezna tam šla jen s tátou, a protože jsme byli mimo sezónu, tak pán nám tu dětskou vstupenku ani nepočítal... Takže "jen" těch 15 nebo 18 eur). 

A teď samotné jezero. 


Na TripAdisoru jsem vybrala restauraci + cukrárnu, abychom nebloudili a věděli přesně, kde se zastavit :-) Takže za nás doporučuji: Pizzeria Rustika a cukrárnu Smon (nebo dříve Zima). 

A pak jsme již jeli domů. Jinou cestou než přes Maribor (jak je vidět i z mapy). KRÁSA! Jsem se kochala celou cestu. A to jsem prosím fotila přes okna. 

Byli jste ve Slovinsku? :-) Nějaká doporučení na příště? :-)

Krásný zbytek víkendu, 
S.


Komentáře

Okomentovat