Jak naplánovat dovolenou autem, aneb autoturistika

Miluji dovolené a prodloužené víkendy! Jakmile máme příležitost, tak vyrážíme většinou za hranice. A to si pak vychutnávám dovolenkového plánování (většinou max 2 týdny před odjezdem). 

Nejdříve ze všeho si určíme zemi, kam pojedeme. Případně více zemí. A taky, jak dlouhou máme dovolenou. 


Např. Jižní Francie; max 9 dnů


Nice

Pak si otevřu mapy na googlu a mrknu se na cestu jen tak přibližně. 

Např. Zkusím zadat Praha - Saint Tropez, abychom měla přehled, kolik kilometrů to je a kolik času nám zabere cesta jenom tam. Vypadá to na 14 hodin (a cca 1.300 km). Tam a zpět - to už máme 2.600km... A řekli jsme si kvůli pohonným hmotám, že celková cesta bude mít tak 3.500 km (což je dobré naplánovat třeba 3.000 - 3.200 km cestu, zbytek se prostě někam "projezdí" (ztratíme se, objížďka, apod.)  Na to je dobrá kalkulačka spotřeby pohonných hmot - např. zde

Zároveň se podívám, která všechna města jsou v okolí. Zkouším je postupně zadávat do googlu a dívat se, co v nich je zajímavého. Zároveň si vyzkouším celkově načíst něco o doporučovaných lokacích (například právě v jižní Francii). 


Takže si řeknu, že tam dojedeme za 2 dny (buď přímo do Saint Tropez, anebo do nějakého místa v okolí).  Což znamená - někdo zůstat na nocleh. A protože s námi cestuje i téměř tříleté dítě, tak i delší pauzu přes den. 


Takže zadám do googlu: "jižní Francie autem". Tam se dočtu, že se doporučuje jet přes Lichtenštejnsko - Vaduz, a pak přes Miláno. 


Což je skvělé! V Lichtenštejnsku jsme ještě nebyli a Miláno mám strašně ráda. A zrovna tam probíhá EXPO, kdybychom náhodou chtěli a měli čas. Vaduz

Rovnou se podívám, jak dlouho to trvá do Vaduzu, a pak jak dlouho do Milána. Vypadá to, že i když vyrazíme v 7 ráno, tak ve  Vaduzu budeme na pozdní oběd (i kdybychom si ho vezli s sebou, jelikož ty ceny tam jsou trochu vyšší...) a po 2-3 hodinách budeme moci vyrazit směr Miláno, kam trvá cesta další 3 hodiny. 

Což je pořád úplně v pohodě. V Miláně přespíme. Dříve jsem hledala ubytování přes booking.com, ale v současné době jsem přešla na airbnb (článek o zkušenostech, jak s ubytováním u někoho, tak ubytováním u sebe je na cestě!). Jelikož jsme cestovali autem + plánovali vždy další ubytování hledat v průběhu cesty (když jsme vyjeli, tak jsme měli vybrané + zaplacené první 2 noci, jelikož jsme nevěděli, jak rychle budeme dále popojíždět), tak podmínkou byla možnost parkování /ideálně zadarmo/ + internet. No a protože nás bylo 5 (včetně dítěte), tak jsme chtěli celé místo pro sebe (a nejen místnost). 

Dále jsem se dívala na mapy na googlu, kam všude chceme a v jakém pořadí. A kde se asi jak dlouho zdržíme (alespoň přibližně). Podle tyto mapy jsem přibližně věděla, ve kterých místech pak budeme hledat ubytování (zda přímo ve městě, anebo někde v okolí). Jen namátkově se podívám na airbnb, za kolik se dá sehnat ubytování v okolí těchto měst (nebo přímo v nich), abych měla přehled + vůbec informaci, zda je toho na výběr hodně nebo ne. Vypadá to, že je toho ažaž, takže se nemusíme stresovat a výběr můžeme opravdu nechat až na poslední chvíli. 

Pořád máme ještě rezervu dalších 400km!

airbnb.com

Tady je dobré se podívat na internetu na kalkulačku mýtného - v Itálii i ve Francii nejsou dálniční známky (alespoň o tom nevím), ale všude se platí mýtné. Což je na první pohled dobré (např. do Švýcarska stojí známka 40 EUR), jenže ve finále jsme projezdili na mýtném určitě přes 100 EUR. A to je dobré započítat do cestovního rozpočtu. 


Když jsem měla označená větší města, ještě jednou jsem se podívala, co se z okolí doporučuje vidět. Tím jsem přidala do mapy další menší body, kam bychom se mohli stavit, kdybychom chtěli (bohužel vrakoviště aut v Belgii mi nebylo schváleno, jelikož zajížďka 3,5 hodiny tam a zpět prý nebyla většinou akceptována... fňuk). Mimo jiné jsem se podívala, kde jsou v jakých městech bleší trhy... Jelikož je máme rády a byla by škoda se na nějaký nepodívat, když budeme mít zrovna cestu kolem (v ten správný den).Monte Carlo

Pak jsme se domluvili na celkovém rozpočtu, co bychom tak nějak rádi utratili a bylo hotovo! :-) 

Ve finále jsme měli krásnou dovolenou s nádherným ubytováním :-)     Chtěli jsme poslední den ještě do Europaparku (obrovský park s atrakcemi v Německu, kousek od francouzského Strasbourgu), ale bohužel kvůli neočekávaným komplikacím (jako například pokus o krádež věcí z auta a související rozbití okýnka) jsme Europapark nechali na příště (už jsme tam byli, ale proč ne ještě jednou). I přes tuto zkušenost určitě i nadále cestovat autem budeme (vždy jsme ho nechávali na placených parkovištích - nacpat co nejvíce mezi jiná auta (jen tak tak, aby se tam někdo vešel) + kufrem ke zdi). Akorát předposlední den dovolené jsme si řekli, že na tak pohádkovém místě nejsou zloději... No tak pro příště - zloději jsou VŠUDE, pozor na to. 

A jak si dovolenou plánujete vy? 

S.


Komentáře