Neobyčejná užití obyčejných věcí

Zrovna jsem dočetla knihu "Neobyčejná užití obyčejných věcí", kterou vydala společnost Reader's Digest. 


k nalezení zde

Miluji číst o různých tipech, která zjednoduší život :-)  Kniha obsahuje spóóóustu tipů, tak se níže dělím alespoň o ty, co mě nejvíce zaujaly:


1. Balonky - jako stojan na čepice; to, když si vyperete nějaký klobouk nebo čepici a chcete, aby to při uschnutí neztratilo tvar  (aby váš klobouk nedopadl jako můj... vypadá, jakoby ho sežvýkala kráva :-(

2. Cukr - na zklidnění spáleného jazyka; zatím jsem to nezkoušela, ale pokud si spálíte jazyk od horkého čaje / polévky / atd., tak pokud na jazyk rychle nasypete špetku cukru, prý to bude méně bolet. 

3. Dentální níť - místo provázku; někteří z nás nosí s sebou pravidelně dentální níť, tak těm by se to mohlo hodit :)

4. Tenká houbička - když do mýdlenky dáte tenkou  houbičku, tak mýdlo nikdy nebude jak mazlavé bláto (vyzkoušeno, super tip!)

5. Jablka - jako ozdobný svícen; pokud máte doma dlouhé svíčky a žádný svícen, není nic jednoduššího než do jablka vykrojit hluboké díry (3/4 jablka) a do nich dát svíčku. Voila!

6. Jedlá soda - to je poměrně známé, že jedlá soda odstraňuje pachy. Nasypala jsem si ji do krásných šálků a mám je rozestavěné v koupelně / wc / lednici, a tak... Vypadá to moc hezky! Akorát musí stát trochu výše, aby ostatní neviděli, co je uvnitř :-)

7. Jedlá soda (opět) - na čištění hřebenů a kartáčů na vlasy; do roztoku o 3 šálcích teplé vody + 2 lžic jedlé sody dáme hřebeny, necháme asi půl hodiny, a pak důkladně omyjeme. 

8. Jedlá soda (je toho víc) - na smradlavé boty; sodu dáme do ponožek (pevnějších), zavážeme je a dáme na noc do bot. Soda by měla nasáknout veškeré pachy i tam. (Pro jistotu: šálky (zmiňované v bodu 6) v botách nemám. 

9. Jedlá soda :) - na skrvny od potu; ještě před praním na tyto skrvny naneseme pastu ze 4 lžic jedlé sody + 1/4 šálku vody a až pak dáme prát. Pokud jsou skrvny jakože hóóódně skrvny, tak necháme působit ještě před praním 2 hodiny. (A já už si říkala, že těch spoustu bílých košil budu muset vyhodit.)

10. Kartáček na zuby - že se dají využít na vyčištění různých věcí (i jiných než zubů) víme. Ale nanášet barvu na vlasy kartáčkem na zuby? Dobrý tip!

11. Kočičí stelivo - prý funguje stejně jako jedlá soda. Takže pokud máte kočky - nepotřebujete sodu :-)

12. Korek od vína - místo zadní části naušnice. Stalo se Vám taky, že jste byli někdy na akci a nejdnou - hop hop - a zadní část naušnice odskákala neznámo kam? Tak prý se to dá vyřešit tím, že vezmete kousek korku od vína a prostě ho použijete. 

13. Led - aby například rýže nevyschla při ohřívání v mikrovlnce (a že se mi to stává hodně často), tak na ni dejte ještě předtím pár kostek ledu - led v mikrovlnce rozteče a zvhlčí rýži (fakt funguje!)

14.  Košík od ovoce - já je teda hned nevyhazuju, ale dávám do nich odpadky od zeleniny při vaření (a až pak vyhazuju - nechci pořád otevírat koš). A ony se prý dají dávat i do myčky - a do nich spóustu drobností (malá víčka, částí mixérů, a tak). A pak z těch mřížek nevypadnou. No konečně jsem na to přišla!

15. Krabice na vajíčka - že se tam ukládají vánoční ozdoby, to vím. Ale že se to dá použít na pěstování semenáčků, a pak rovnou zasadit do země (jako i s papírem, který se pak rozpustí) - na to jsem nějak pozapomněla (a při tom jsem to kdysi u babičky asi viděla).

16. Krabice na vajíčka (opět) - a prý, když je krize (= párty), tak se dá použít i místo nádobky na výrobu ledu

17. Láhev - jako kopyto. Jó, kopyto. A já pořád řešila, čím nacpat ty kozačky, aby pořád nepadaly. A při tom nemusím kupovat ty strašně drahé speciální kopyta do kozaček!

18. Lak na nehty - něco pro "kutily". Najděte hladký čistý oblázek. Na pánev nalijte asi 1 cm vody a na hladinu kápněte kapku bezbarvého laku na nehty. Lak se rozprostře po celé hladině. Držte kámen špičkami prstů a pomalu ho převalujte ve vodě, abyste ho pokryli lakem. Kámen pak nechte uschnout. Bude vypadat jako drahokam!

19. Lak na vlasy - (ty jó) - když něco "omylem" počmárate propiskou (prý klidně bílou pohovku nebo novou košili), tak stačí nastříkat na postižená místa lak na vlasy a čmáraniny by se měly snadno setřít. Kdo to bude dobrovolně zkoušet? :-)    (a btw, pokud omylem stříknete lakem vedle, tak to se pak má setřít hadříkem s kapkou šampónu - logické, že?)

20. Role od toaleťáku - pouzdro na nůž. A já vždy řeším, kam schovat nůž, když někam jedu (jsem takový romantik). A musím tahat kvůli tomu útěrku. A ono stačí sešlápnout rouru a jeden konec zalepit izolačkou. 

21. Lepící páska (ta stříbrná) - na bezpečné sbírání střepů. Také hned luxujete, když něco rozbijete? Prý stačí vzít dlouhý pás lepicí pásky, pevně ho napnout a přitisknout na střepy. A všechny jsou najednou fuč!

22. Majonéza - na odstraňování tvrdé kůže z loktů a chodidel. Prý stači nanést na 10  minut, a pak otřít. Asi někdy zkusím, až mi zas nějaká majonéza zbyde. 

23. Mikrotenové sáčky - pořád jsem řešila, kam dát potpourri, když ho chci střčit do skříně. Prý stačí do sáčku (+ přidat pár kapek aromatického oleje), pak propíchnout pár dírek a dát do skříně. Jako,  mohlo mě to napadnout samotnout, ale ... 

24. Nádobky na led - my doma moc víno nepijeme. Takže často zbyde. Prý stačí dát do nádobky, zmrazit, a máme uschované víno na další vaření (miluji jídla na víně). Takhle jsem buď 3 dny v kuse vařila něco na víně, anebo víno vylévala :(

25. Mouka - na modelářskou mouku pro děti. Recept: 3 šálky mouky, 1/4 šálku soli, 1/4 šálu vody, lžíce rostlinného oleje a 1-2 kapky potravinářské barvy. 

26. Náušnice - jako náhrada za ztracený knoflík :-) (krize je krize)

27. Ocet - na kožený nábytek. Místo drahých přípravků na lesk kůže stačí připravit roztok z 1/2 octu a 1/2 lněného oleje. A pak je nastříkat, rozetřít, nechat nasáknout a přelestit čistým hadrem.  (+ že se octem dá mýt kuchyňská linka, lednice, cokoliv + čistit varná konvice tu ani nezmiňuji)

28. Ocet - pomáhá na lupy. Stačí po umytí samponem ještě opláchnout vlasy roztokem ze 2 šálků jablečného octa a 2 šálků studené vody. Nebo před mytím vmasírovat do hlavy 3 lžíce octa (a pár minut nechat působit). 

29. Ocet - na skrvny od potu. To prý, když nepomůže soda :-)  (pak tam psali něco takového ještě i s aspirinem)

30. Odlakovač - na poškrábané sklíčko hodinek. Pokud je sklíčko vyrobeno z nerozbitného plastu (jak to mám poznat?), tak přetírejte skíčko odlakovačem tak dlouho, dokud škrábance nezmizí nebo se alespoň nezmenší. (jen co nasbíram odvahu, půjdu to na svých super drahých hodinkách zkusit)  (super drahé hodiny se poškrábou tak, že vrazíte do sloupu za bílého dne)

31. Ovesné vločky - na koupel. Rozmíchat v mixéru, přidat pár kapek vonného oleje. Dát do váčku z gázy (nebo rovnou tenké ponožky) a zavěsit pod kohoutek u vany. No a pustit vodu. Pak tu ponožku můžete použít jako žíňku (fakt to tam píšou).

32. Pěnové bonbony - konečně jsem to našla! Aby se hnědý cukr netvrdl (myšleno nedělala se z něj taková nerozbitná kostka), tak stačí dát do nádobky i pár pěnových bonbonu.  (a já pořád kradu manželovi kladivo)

33. Povlak na polštář - a o tom jsem už psala :-)  Na špinavé prádlo na cesty! A také na uložení cokoliv do skříně (třeba svetry přes léto). 

34. Punčochy - na hledání drobných předmětu. Navlíkneme punčochu na hubici vysavače. A pomalu vysáváme až objevíme třeba právě ztracenou zadní část naušnice. 

35. Slánka - (je to tak primitivní, až si říkám, proč mě to nenadlo dřív) - napríklad na moučkový cukr nebo na skořicový cukr, a tak dál. A já kupuju "speciální" :-(

36. Vanilkový extrakt - (tip na dárek!) - stačí do flašky vodky přidat vanilkový lusk rozříznutý po délce. A louhovat 4 - 6 měsíců (a doufám, že takto pracný dárek pak dotyčný ocení!)

Kniha má dohromady přes 2000 tipů  za použití 195 věcí (51 použití alobalu, 44 igelitových sáčků, 38 pro lak na nahety, a tak dál). 36 tipů výše uvedených mě zaujaly nejvíce. Pokud vás něco takového baví a jen pinterest nestačí, fakt doporučuji! :-)  

S. 

Komentáře