Tip na Neviditelnou výstavu v Praze

Neviditelná výstava existuje už přes rok a řekla bych, že je pořád populární. Umožňuje lidem nahlédnout do světa nevidomých. 

První, co musíte udělat, abyste mohli výstavu navštívit je zarezervovat si termín zde (troufnu si říct, že pokud tam přijdete bez rezervace, tak se tam taky dostanete...). Výhodou je, že pořadatelé výstavy nabízejí spoustu možností a výhod, tak například si můžete domluvit prohlídku v cizím jazyce, pokud je zkontaktujete předem, nebo pokud si přivedete čtyři a více kamarádů, tak máte prohlídku zdarma (musíte je akorát předem informovat mailem a oni vám to potvrdí), pokud třeba půjdete na prohlídku již podruhé, budete mít zlevněné vstupné atd. 

Na prohlídku se chodí ve skupinách cca po 12 lidech a provází vás nevidomý průvodce. My jsme při naší návštěvu měli velmi příjemnou průvodkyni (o ní ještě bude řeč). Pozor, bez průvodce vás na prohlídku nepustí!!

Před vstupem do tmy si odložíte veškeré věci - kabáty, tašky, všechno, co svítí (tj. třeba i hodinky) a zamknete si ty věci do skříňky. Dále si vás převezme průvodce a začíná "dobrodružství", tedy pro vás, pro nevidomé běžný život. 

V místnostech je umělá tma, takže nevidíte opravdu NIC. 

Průvodce vám přesně říká, kam máte jít, kde je zeď, o kterou se můžete opřít, kde je schod, na který si dát pozor atd. Chodíte z místnosti do místnosti a musíte poznat, kde se právě nacházíte. Všechno si můžete osahat a průvodkyně vám prozradí, zda jste uhádli kde jste, či nikoli. Vyzkoušíte si tak třeba kuchyň, město, hájovnu aj. Třeba v kuchyni jsme poznávali spotřebiče, v hájovně kožíšky zvířat (a že to nebylo vůbec lehké) :)) Prohlídka je pak ukončena v baru, kde vám průvodkyně nabídne občerstvení. Tady si dejte pozor, pokud si budete chtít něco dát, připravte si předem do kapsy třeba stovku. Prostě abyste věděli, kolik máte peněz.. Nemyslím si, že by vás někdo chtěl okrást, ale pro váš pocit jistoty je lepší vědět, kolik máte v kapse.. 

Když sedíte v kavárně, nastává čas na dotazy.. Naše průvodkyně byla studentká práv na pražské UK, takže otázky hodně směřovaly na to, jak se učí a čte skripta a jak to vůbec zvládá, když to často nezvládají ani vidomí. Dále se pochlubila, že má snad 3 kočky a jezdí s nimi na výstavy, problém jsou pro ni zahraniční výstavy, protože musí shánět řidiče. Vede domácnost s přítelem, který je také nevidomý a má spoustu koníčků.

Když jsem ji tak poslouchala, tak jsem si na chvilku přišla totálně neschopná, protože ona nevidí a snaží se vzít ze života maximum, užívá si ho plnými doušky, a my se stěžujeme na takové blbosti. 

Na výstavě jsme strávili asi hodinu. V místnostech se příliš nezdržujete, protože pak vám na paty začne šlapat další skupina. 

Výstava na vás určitě udělá dojem. Je naprosto fascinující, jak nevidomí všechno zvládají a jak ve všem mají systém. Začnete si možná více cenit věci, které máte, protože tato výstava vás donutí zamyslet se nad tím a představit si, jaké to je, přijít o zrak, který my považujeme za naprostou samozřejmost. 

Vstupné se dělí podle toho, zda jdete ve všední den nebo o víkendu. Veškeré informace se dozvíte na oficiální stránce výstavy neviditelna.cz.


Od jisté doby taky nabízejí Neviditelnou ochutnávku vín, což může být taky dobrý zážitek :) (http://neviditelna.cz/neviditelna-ochutnavka)

Už jste výstavu navštívili nebo se na ni chystáte?

A.

Komentáře